Strony

10 sierpnia 2016

"Cud chłopak" R.J. Palacio ♥

"Nie powiem wam, jak wyglądam. Cokolwiek sobie wyobrażacie, w rzeczywistości jest pewnie gorzej."

"Cud chłopak" to bardzo mądra lektura, która opowiada o chłopcu, który urodził się ze zdeformowaną twarzą. W swoim życiu przeszedł już 27 operacji, a wieku 10 lat po raz pierwszy idzie do szkoły, gdzie będzie musiał zmierzyć się z nietolerancją kolegów.


Cud chłopak ma krótkie rozdziały, a fabuła jest mało skomplikowana, przez co odnosi się wrażenie, że jest raczej skierowana do młodszych czytelników. Jednak to w niczym nie przeszkadza, a wręcz sprawia, że czyta się ją jeszcze przyjemniej. Styl pisania jest prosty i łatwy odbiorze, a samej R. J. Palacio należą się brawa za wczucie się w rolę dziesięciolatka, bo to naprawdę nie lada wyzwanie, które kobieta wykonała bardzo dobrze. 

Książka została napisana z kilku perspektyw, dzięki czemu możemy spojrzeć z różnych stron na przypadłość Augusta. Powieść uświadamia nam jak ciężkie życie mają osoby, których wygląd trochę odbiega od normy, a także pokazuje z jakimi zaczepkami ze strony społeczeństwa muszą się zmierzyć. Chłopak nie ma łatwo. Jednak nie skupiono się tylko na nim, ale także na ludziach, którzy go otaczają.

Jego siostra Vii została zepchnięta na drugi plan, bo to August jest w centrum zainteresowania, a uwaga rodziców często skupiona jest tylko na nim. Nie poświęcają jej oni wystarczającej ilości czasu, więc często czuje się pominięta i zapomniana. Jednak to nie oznacza, że jej nie kochają, wręcz przeciwnie - jest dla nich bardzo ważna, jednak to dziesięciolatek jest dla nich priorytetem, a Vii stara się to rozumieć i jest naprawdę świetną siostrą. Choć czasami nie jest łatwo jej znosić spojrzeń i komentarzy, co do wyglądu Augusta. Ludzie patrzą na niego z obrzydzeniem i odrazą, co sprawia, że jest nam wstyd za te osoby i zaczynamy myśleć nad swoim zachowaniem.

Zastanawiamy się czy my zawsze postępujemy odpowiednio i czy czasami nie sprawiamy komuś przykrości. "Cud chłopak" ma łatwe i czytelne przesłanie. Uczy, że wygląd nie jest w życiu najważniejszy i najpierw powinniśmy poznać wnętrze drugiego człowieka, dowiedzieć się jaki jest w rzeczywistości, a potem dopiero mamy prawo go oceniać, bo często to co skrywa w środku jest właśnie w nim najpiękniejsze.

Oprócz tego "Cud chłopak" uczy, że w wielu kwestiach dorośli powinni brać przykład z dzieci. Powinni mieć większy dystans do siebie i nie obawiać się żartować z własnej osoby, a także nie trzymać urazy i bardziej cieszyć się z małych rzeczy, które pozornie nic nie wnoszą do naszego życia, jednak to dzięki nim jesteśmy szczęśliwymi ludźmi.

"Cud chłopak" to lekka powieść z prostym przekazem, która jednocześnie jest bardzo mądra i zmusza do refleksji. Warto ją przeczytać, bo może zmienić wasze spojrzenie na niektóre kwestie. Polecam ;)


"Nie jestem zwykłym dzieckiem tylko dlatego, że nikt nie patrzy na mnie jak na zwykłe dziecko."

~hope

10 komentarzy:

 1. Podoba mi się! Lubię mądre i wartościowe historie, które zostają w pamięci na dłużej. Tylko ten wiek Augusta mnie trochę hamuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam na liście do przeczytania tę pozycję, dzięki tej recenzji nabrałam do niej jeszcze większego przekonania. :)
  Pozdrawiam, Nat z natalie-and-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy na liście do przeczytania! Recenzja jest świetna!
  http://czytajacedziewczyny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Do tej pory znałam tylko okładkę (jak to przeważnie bywa hah), ale teraz już wiem, że muszę to przeczytać! ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Kojarzyłam tę książkę tylko z okładki. Po Twojej recenzji na pewno po nią sięgnę!
  Pozdrawiam cieplutko <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Przednie te zdjęcia! Naprawdę!!! :D
  Jestem zainteresowana tą powieścią ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS. Nie mogę znaleźć Twojego adresu tutaj na stronie, a już niebawem "Chłopak na zastępstwo" trafi do Was w ramach Book Touru - proszę, czy mogłybyście wysłać mi swój adres na mojego maila (znajdziecie go w zakładce O mnie - środki bezpieczeństwa ;) )

   Pozdrawiam!

   Usuń
 7. Ostatnio będąc w bibliotece natchnęłam się na tę książkę i długo zastanawiałam się nad tym czy mam ją wypożyczyć. Kolejnym razem gdy zdecydowałam się to zrobić książka była już niestety wypożyczona. Mam nadzieje w najbliższym czasie ją przeczytać bo zdecydowanie zachęciłaś mnie do tego :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajnie napisana recenzja - podobało mi się :) Co do samej lektury, to raczej bym po nią nie sięgnęła, skoro jest napisana takim językiem - myślę, że przez to mogłaby mi się nie spodobać. Cieszę się, że Tobie się podobała. To cudowne, kiedy możemy wyciągać z książek coś dla siebie. Pozdrawiam Was Dziewczyny! :* E.

  OdpowiedzUsuń
 9. świetna recenzja, myślę, że będę tu wpadać częściej :) a tymczasem serdecznie zapraszam do mnie :D

  OdpowiedzUsuń